Elektryczne ciężarówki. Do 2028 r., połowa sprzedaży ciężarówek w Chinach będą pojazdami elektrycznymi w porównaniu z 10% w 2024 r., powiedział prezes największego globalnie chińskiego producenta akumulatorów CATL. Poza tym poinformował, ze jego firma uruchomiła w prowincji Shandong bazę magazynowania energii o pojemności 60 gigawatogodzin i produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, co jest jego pierwszym tego typu zakładem we wschodnich Chinach. Druga i trzecia faza projektu zostaną dodane w ciągu najbliższych dwóch lat, tworząc klaster akumulatorów w branży energetycznej o wartości miliardów juanów w regionie. Władze prowincji Shandong planują do tego roku stworzyć przemysł baterii litowych o wartości 100 miliardów RMB, obejmujący materiały elektrodowe, elektrolity, ogniwa baterii i ich montaż, w co wpisują się projekty CATL.
Muzea dla wszystkich. Według danych Narodowej Administracji Dziedzictwa Kulturowego, w ubiegłym roku muzea w całych Chinach zorganizowały 43 000 wystaw i 511 000 wydarzeń edukacyjnych w 7046 muzeach w całym kraju, które odwiedziło łącznie 1,49 miliarda osób. Obecnie w Chinach jedno muzeum przypada statystycznie na 200 000 mieszkańców, a 91,46% muzeów oferuje bezpłatny wstęp.
10G już jest. Pierwsze testy. Chiny osiągnęły znaczący przełom w dziedzinie technologii, uruchamiając pierwszą na świecie sieć szkieletową szerokopasmową 10G, oferującą niespotykaną dotąd prędkość i praktycznie zerowe opóźnienia. Sieć, opracowana została we współpracy z China Mobile, Huawei i instytucjami akademickimi, obejmuje kluczowe miasta i obsługuje prędkości sięgające 1,2 terabita na sekundę — dziesięć razy szybsze niż większość obecnie działających sieci na świecie. To przełomowe osiągnięcie stawia Chiny w czołówce światowej infrastruktury cyfrowej, umożliwiając stosowanie aplikacji nowej generacji, takich jak sztuczna inteligencja działająca w czasie rzeczywistym, strumieniowanie w rozdzielczości ultra HD, inteligentna produkcja i zaawansowane procedury medyczne. Testy tej sieci jest częścią szerszego planu przygotowań do komercyjnego użytku sieci 6G.
Stare budynki jak nowe. Chiny od dawna intensyfikują wysiłki na rzecz realizacji inicjatywy odnowy urbanistycznej struktury miejskiej, dążąc do budowy miast przyjaznych mieszkańcom i inteligentnych oraz wspierając wysokiej jakości rozwój, zgodnie z planem Ministerstwa Mieszkalnictwa, Rozwoju Miast i Wsi. Jak poinformowało ministerstwo: – Do końca 2024 r. stopień urbanizacji Chin osiągnął 67%, a na obszarach miejskich mieszkało 940 mln osób. – W latach 2019–2024 Chiny wyremontowały 280 000 starych osiedli mieszkaniowych, z czego skorzystało ponad 120 mln osób. – 15 maja Chiny ogłosiły nowy zestaw wytycznych, zobowiązując się do zwiększenia wsparcia finansowego dla projektów odnowy miejskiej infrastruktury.
Cyfrowej transformacji ciąg dalszy. Niedawno Państwowa Administracja ds. Regulacji Rynku wydała „Plan działania na rzecz cyfrowej transformacji pomiarów”. Plan ten zakłada, że do 2030 r. nastąpi przełom w ponad 30 kluczowych technologiach pomiarów cyfrowych, opracowanych zostanie 10 urządzeń do tych pomiarów z niezależnymi prawami własności intelektualnej, powstanie około 80 krajowych centrów budowy i zastosowań danych pomiarowych, utworzone zostanie krajowe centrum tych danych, powstanie 5 inteligentnych laboratoriów w kluczowych dziedzinach i ważnych gałęziach przemysłu, zbudowanych zostanie ponad 10 krajowych standardowych baz danych referencyjnych oraz odkrytych i promowanych zostanie 200 wyjątkowych przypadków zastosowań danych pomiarowych. Pytanie – a gdzie jest w tej transformacji cyfrowej Europa? Głęboko w lesie.
Shanghai centrum nauki. Najnowszy ranking kierunków studiów na chińskich uniwersytetach: 69 kierunków studiów w Szanghaju zajęło pierwsze miejsce w kraju, a liczba kierunków z oceną A+ uplasowała się na drugim miejscu w kraju.
Tunel gotowy. Po 52 miesiącach budowy, zakończono drążenie tunelu Tianshan Shengli o długości 22,13 km, położonego w północno-zachodniej części chińskiego regionu autonomicznego Xinjiang-Ujgur. Tunel ten jest kluczowym odcinkiem autostrady Urumqi-Yuli, będzie przebiegał przez góry Tianshan, które dzielą rozległy region Xinjiang na dwie części, tworząc bezpośrednie połączenie z południową częścią regionu.
Zaprojektowany z myślą o prędkości 100 kilometrów na godzinę, tunel ma cztery pasy ruchu w obu kierunkach. Po ukończeniu skróci czas przejazdu przez góry Tianshan z trzech godzin drogą krajową nr 216 do zaledwie 20 minut.
Wycieczkowiec po pierwszy roku. Pierwszy chiński statek wycieczkowy własnej produkcji, Adora Magic City, wykonał w 2024 roku 84 rejsy i obsłużył ponad 300 tysięcy pasażerów. Dane z urzędu celnego w Shanghai pokazują, że od momentu rozpoczęcia działalności komercyjnej na początku 2024 roku statek wykonał 600 000 rejsów przyjazdowych/wyjazdowych, co stanowi 40 procent udziału w krajowym rynku rejsów międzynarodowych.
Stacja kosmiczna pracuje. Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała swój pierwszy raport z postępów, zawierający kompleksowe podsumowanie badań naukowych i zastosowań przeprowadzonych na chińskiej stacji kosmicznej w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym czasie Chiny przeprowadziły z powodzeniem cztery loty załogowe, trzy misje zaopatrzeniowe i cztery misje powrotne statków kosmicznych. W tym okresie pięciu kosmonautów odbyło 15 długoterminowych pobytów na orbicie, a 10 wykonało czynności poza statkiem kosmicznym w przestrzeni. Zrealizowano liczne misje konserwacyjne stacji, ustanawiając nowy rekord świata w zakresie czasu trwania pojedynczego spaceru kosmicznego.
Szybki pociąg coraz szybszy. Prototypy pociągu szybkobieżnego CR450, osiągającego prędkość do 450 kilometrów na godzinę i prędkość eksploatacyjną 400 kilometrów na godzinę, przechodzi intensywne testy. Nowe prototypy to dwa modele CR450: CR450AF i CR450BF, oba składające się z ośmiu wagonów, z których cztery są napędzane, a cztery nie. Do komercyjnego użytku ma wejść od 2026 roku. Projekt szybkich kolei ruszył w Chinach w 2008 roku. Zaczęło się od 1 linii o długości 114 kilometrów. Dzisiaj to około 48 tysięcy km linii (najdłuższe na świecie), po których pociągi jadą z prędkością do 350 km/h.… a będą szybciej.
Rośnie sektor kurierski. W 2024 r. dostawcy obsłużyli 174,5 miliarda paczek, co oznacza wzrost o 21 procent rok do roku, według informacji Urzędu Poczty. Roczna liczba przesyłek ekspresowych po raz pierwszy przekroczyła 150 miliardów paczek. Stało się to zaledwie 10 lat po tym, jak całkowita liczba paczek w kraju przekroczyła 10 miliardów w 2014 r. Napędem tego szybkiego wzrostu jest silny rynek konsumencki Chin (popularność zakupów online) oraz postęp w technologii logistycznej i infrastrukturze. Kluczowe wydarzenia obejmują inwestycje w pojazdy bezzałogowe, drony i zautomatyzowane systemy sortowania, które znacznie zwiększyły zarówno przepustowość sieci, jak i jakość usług.
Misja Księżyc. Chiny w 2026 planują uruchomić misję księżycową Chang’e 7 w celu poszukiwania “lodu wodnego” na biegunie południowym Księżyca. Misja ta stanowi kamień węgielny czwartej fazy chińskiego programu badań Księżyca, według Chińskiej Państwowej Administracji Kosmicznej. Chang’e 7 zawierać będzie główną sondę, która składa się z orbitera, lądownika, łazika i mini-latającej sondy oraz satelity przekaźnikowej. Oczekuje się, że zarówno misje Chang’e 7, jak i Chang’e 8 stanowią fundament dla budowy międzynarodowej stacji badawczej na Księżycu.
Najwyższy most. Chiny zakończyły budowę głównej konstrukcji mostu w południowo-zachodniej prowincji Guizhou, który jest najwyższym mostem na świecie. Zbudowany został przez Guizhou Transportation Investment Group Co., Ltd. Most wiszący ma wysokość pionową 625 metrów od pokładu mostu do powierzchni rzeki – mniej więcej dwa razy więcej niż wysokość Wieży Eiffla.
梁 安 基Andrzej Z. Liang
19.07.2025中国Chiny, 上海ShangHai
己丑, 廿五日, 癸未, 六月, 乙巳蛇,四千七百二十三年 (Chn:25.06.4723)