29.03.2024 (20壬辰 日02丁卯月4722甲辰龙年) 中国Chiny.梁的三分钱 Lianga Trzy Feny. Wszystkie drogi CEO prowadza do Chin

29.03.2024 (20壬辰日02丁卯月4722甲辰龙年) 中国Chiny.梁的三分钱 Lianga Trzy Feny.

Wszystkie drogi CEO prowadzą do Chin.

Gdzie spędzili ostatnią niedziele, poniedziałek (24-25.03. i dalej) CEO największych międzynarodowych korporacji? W 北京BeiJing, biorąc udział w corocznym 中国发展高层论坛China Development Forum. Tym razem również frekwencja dopisała. Do stolicy Chin przylecieli m.in. CEO takich firm jak Apple, Bayer, Simens, ZF, Saudi Aramco, RioTinto, Starbucks, Mercedes-Benz, BHP, AMD, a także prezesi Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ogółem ponad stu gości reprezentujących zagraniczne firmy i międzynarodowe instytucje. Oczywiście na forum byli obecni również szefowie największych chińskich firm, a wszystkich ich podejmowali przedstawiciele najwyższych władz kraju.

 

Premier李强 Li Qiang, otwierając forum stwierdził, że Chiny, pomimo presji zewnętrznej i trudności wewnętrznych, osiągnęły cele rozwoju gospodarczo -społecznego w ubiegłym roku. Zobowiązał się do kontynuowania wysiłków na rzecz stworzenia korzystnego środowiska biznesowego oraz zachęcania firm z całego świata do inwestowania w gospodarkę o wartości już 18 bilionów USD. Zaznaczył, że gospodarka nadal konsoliduje się i wzmacnia swój trend wzrostowy, a nowe branże, nowe sektory i nowe siły napędowe przyśpieszają jej rozwój. Premier Li przedstawił kluczowe inicjatywy takie jak, dostosowanie polityki makroekonomicznej, ekspansja popytu krajowego, skoncentrowanej na ludziach urbanizacji oraz postęp w innowacjach przemysłowych poprzez przełomowe osiągnięcia naukowe i technologiczne. Podkreślił zaangażowanie Chin w zieloną transformację oraz zapobieganie ryzyku, dążąc do sprostania zarówno bezpośrednim wyzwaniom, jak i podstawowym kwestiom.

郑扎杰Zheng Zha Jie, dyrektor 国家发展和改革委员会Państwowej Komisji Rozwoju i Reform, naczelnego organu planistycznego, wskazywał w swoim wystąpieniu, że kultywowanie i rozwijanie przez Chiny nowej jakości produktywności oraz promowanie rozwoju wysokiej jakości stworzy więcej możliwości gospodarczych, a inwestując w Chinach można wygrać przyszłość.

蓝佛安Lan Fo’An, 财政部minister Finansów, zapewniał, ze celem działań ministerstwa będzie przyśpieszenie rozwoju nowych, wysokiej jakości sił produkcyjnych oraz zwiększenie wsparcie finansowego dla innowacji, modernizacji przemysłowych i rozwoju przyszłościowych gałęzi przemysłu. Ministerstwo skupiać się również będzie na zwiększaniu rentownych inwestycji i napędzaniu potencjalnej konsumpcji, aby zwiększyć rolę popytu krajowego w stymulowaniu wzrostu gospodarczego.

金壮龙Jin Zhuang Long, minister 工业和信息化部Przemysłu i Technologii Informacyjnych, zapowiedział, że Chiny w pełni zniosą ograniczenia w dostępie inwestycji zagranicznych do swojego sektora produkcyjnego. Będą energicznie promować głęboką integrację innowacji naukowych i technologicznych oraz innowacji przemysłowych, a także zachęcać przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym do tworzenia centrów badawczo-rozwojowych. Kraj będzie również dążył do unowocześnienia łańcuchów dostaw produkcyjnych poprzez innowacje.

郭婷婷 Guo Ting Ting, wiceminister 商务部 Handlu, obiecała, że Chiny będą traktować firmy zagraniczne firmy w taki sam sposób, jak krajowe. W ten sposób uzyskają one gwarancje większej pewności. Władze będą zdecydowanie chronić praw zagranicznych firm i dalej rozszerzać możliwości wejścia na swój rynek.

Wybrane opinie gości zagranicznych.

  • Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zwróciła uwagę na to, że Chiny stoją przed wyborem: czy trzymać się polityki, która sprawdziła się w przeszłości, czy też zaktualizować swoją politykę na nową erę wysokiej jakości wzrostu. Dotychczasowe kroki władz świadczą, że wybrały to drugie. Chiny dokonują znacznych inwestycji w gospodarkę ekologiczną i cyfrową, a także w wyrównywanie szans między przedsiębiorstwami państwowymi a sektorem prywatnym. Według niej najpilniejszymi krótkoterminowymi wyzwaniami dla Chin są przekształcenie sektora nieruchomości w bardziej zrównoważony i zmniejszenie ryzyka zadłużenia władz lokalnych.
  • Ajay Banga, prezes Banku Światowego, wskazywał, że droga rozwoju jest naznaczona niepowodzeniami, błędnymi krokami i okresami stopniowego postępu. Dotyczy to wszystkich gospodarek. Patrząc na dzisiejsze Chiny, wiemy, że wszystko jest możliwe. Ale wiemy też, że zawsze jest kolejne wzgórze do pokonania i wyzwania do przezwyciężenia – wiele z nich stanowi wspólne globalne wyzwanie.
  • Tim Cook, CEO Apple stwierdził, że chiński łańcuch dostaw ma najkrytyczniejsze znaczenie ze wszystkich, które są przez jego firmę wykorzystywane. Podkreślał też, że fabryki w Państwie Środka dokonały znaczących modernizacji na przestrzeni ostatnich lat, a postęp, który jest udziałem Apple, będzie się ciągle dokonywał, nawet w perspektywie wykraczającej poza okres najbliższej dekady. Współpraca amerykańskiej spółki z chińskimi podmiotami liczy sobie już około 30 lat i będzie ona z pewnością kontynuowana – zaznaczył. (przyp.75% wszystkich dostawców części do iPhone to pochodzi z chińskich firm). Zapowiedział kolejne inwestycje Apple.

Ola Källenius, prezes Mercedes-Benz, deklarował, że firma, której przewodzi, inwestuje w Chinach od ponad 20 lat i nadal będzie to robić. Koncern przygotowuje już premiery pojazdów elektrycznych nowej generacji na rynek chiński.

  • Stephen von Schuckmann, dyrektor wykonawczy ZF Group, powiedział, że jego firma zaangażowała się biznesowo i inwestycyjnie w Chinach, ponieważ te są światowym liderem w sprzedaży i produkcji pojazdów elektrycznych. Wszelkie opowieści dotyczące „exodusu” w łańcuchach dostaw nie mają wpływu na rzeczywiste decyzje firmy. „Zainwestowaliśmy tu. Jesteśmy tutaj i pozostaniemy” – podkreślał.

Tak wygląda w biznesie zmniejszanie ryzyka i odłączanie się od chińskich łańcuchów dostaw.

PS. Zagraniczni goście spotkali się również z Prezydentem 习近平Xi Jin Ping.

 

www.gov.cn/yaowen/liebiao/202403/content_6941430.htm

baijiahao.baidu.com/s?id=1794512734662196135&wfr=spider&for=pc

baijiahao.baidu.com/s?id=1794527281412512441&wfr=spider&for=pc

www.cdf.org.cn/cdf2024/index.htm