16.06.2025/ 18.05.4723 Liang. Stop podglądaczom.

 

W końcu od 1 kwietnia wejdą w życie długo oczekiwane przepisy mające na celu zamknięcie luk prawnych dotyczących korzystania ze sprzętu monitorującego w przestrzeniach prywatnych. Precyzują one, gdzie instalacja kamer jest zabroniona, w jaki sposób można wykorzystać zebrane nagrania oraz jakie obowiązki w zakresie egzekwowania przepisów spoczywają na różnych organach regulacyjnych.

Zgodnie z nowymi przepisami, firmom i osobom fizycznym zabrania się instalowania kamer w miejscach, w których mogłyby być używane do podsłuchiwania lub innych naruszeń prywatności, w tym w hotelach, przebieralniach i łazienkach. Naruszający przepisy podlegają karom, w tym grzywnom w wysokości do 20 000 RMB, zawieszeniu licencji na prowadzenie działalności gospodarczej i potencjalnemu postępowaniu karnemu. Przepisy nakazują również właścicielom firm regularne kontrolowanie pomieszczeń pod ich zarządem. Niewypełnienie tego obowiązku może skutkować interwencją organów bezpieczeństwa publicznego.

Chiny po raz pierwszy w listopadzie 2016 roku poddały pod dyskusję publiczną projekt przepisów regulujących nadzór nad nagrywaniem wideo w przestrzeni publicznej, jednak postęp w tej sprawie został wstrzymany aż do kwietnia 2024 r., kiedy to Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部) opublikowało zaktualizowany projekt. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem opublikowanym wraz z projektem przepisów w zeszłym roku, mają one na celu uzupełnienie luk w istniejących ustawach, takich jak ustawa o cyberbezpieczeństwie i ustawa o bezpieczeństwie danych, w których brakuje konkretnych przepisów dotyczących zarządzania publicznymi systemami wideo.

Nowe przepisy mają być zdecydowaną odpowiedzią na powszechne niewłaściwe wykorzystanie sprzętu do monitoringu w wielu miejscach, w szczególności w odniesieniu do nadmiernego monitorowania życia prywatnego obywateli. Ich celem jest również wzmocnienie ochrony prywatności. Do tego dochodzi jeszcze kolejny aspekt tego problemu – zwiększenie przejrzystości w zakresie gromadzenia, przechowywania i wykorzystywania nagrań wideo przez służby bezpieczeństwa publicznego. Ustanowienie jasnego mechanizmu postępowania z tymi nagraniami ma umożliwić obywatelom zrozumienie, jakie dane są gromadzone, w jaki sposób będą wykorzystywane i jak długo będą przechowywane.

Tymczasem produkcja małych kamer przeznaczonych do nagrywania i podsłuchu jest nielegalna w Chinach, jednak analizy przeprowadzone w 2024 r. przez dużą agencję medialną wykazały, że są one nadal dostępne w sprzedaży na głównych platformach e-commerce, takich jak 淘宝Taobao i 京东JD.com. Jak widać, jest jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie.

Na podstawie m.in.: gov.cn; s.weibo.com; news.cctv.com;