08.05.2023 Chiny- Lianga trzy feny. CIA – Szpiegowanie bez granic i hamulców.

国家计算机病毒应急处理中心Krajowe Centrum Reagowania na Zagrożenia Wirusami Komputerowymi oraz Cyberataki wraz z firmą 360 (od zabezpieczeń IT) opublikowały raport, z którego wynika, że CIA od dawna zbiera informacje zagranicznych rządów, firm czy indywidualnych osób, potajemnie inicjuje “pokojową ewolucję” i “kolorowe rewolucje” na całym świecie oraz kontynuuje działalność szpiegowską. Od zakończenia zimnej wojny Stany Zjednoczone przywiązują dużą wagę do rozwoju internetu do działań nie zawsze legalnych. Kolejne administracje Stanów Zjednoczonych stopniowo tworzyły strategię ofensywnych cyberataków. Równocześnie CIA opracowała dużą liczbę narzędzi do cyberataków. Zespól ekspertów pracujących nad tym raportem na podstawie zebranych faktów doszedł do wniosków, że stworzone przez siebie narzędzia do cyberataków Stany Zjednoczone wykorzystują do kontrolowania sieci innych krajów, przejmować ważne i wrażliwe dane z dowolnego miejsca na świecie. Ślady takich ataków wykryto w globalnej sieci internetowej czy intrenecie rzeczy. Nie omijało to i Chin. Według raportu, CIA przez dziesięciolecia próbowała obalić lub obaliła co najmniej 50 legalnych rządów w innych państwach, powodując zamieszki oraz pomagając opozycji je organizować. Przywołany jest m.in. przykład tak zwanej „Arabskiej Wiosny”, która pozostawiła po sobie katastrofę humanitarną, dramatyczne skutki dla gospodarek danych krajów a nie przyniosła stabilizacji i ich rozwoju. Raport ten pokazuje liczne fakty świadczące o tym, że CIA nagminnie wykorzystuje broń cybernetyczną stosując niezwykle specyficzne, wyrafinowane, zaawansowane techniczne narzędzia szpiegowskie. Obejmują one w zasadzie wszelkie sfery internetu rzeczy. Pozwalają na kontrolowanie sieci komunikacyjnych i krytycznych w dowolnym kraju. Oczywiście to wymaga niewątpliwie dużego wsparcia finansowego, technicznego i zasobów ludzkich na jakie stać Stany Zjednoczone, aby zapewnić sobie hegemonię cybernetyczną.

Raport konkluduje, iż w świetle systematycznych, inteligentnych i ukrytych cyberataków przeprowadzanych przez CIA na Chiny, szczególnie ważne jest, aby krajowe agencje rządowe, instytucje naukowe, przedsiębiorstwa przemysłowe i komercyjne szybko mogły je wykryć i poradzi

sobie z nimi tak szybko, jak to możliwe. Raport sugeruje również konieczność skuteczniejszego reagowania na nieuchronne ataki cybernetyczne czy zagrożenia nimi, adoptować oraz instalować krajowe, niezależne urządzenia zapobiegające im. Niezbędne jest jak najszybsze zorganizowanie własnego ogólnokrajowego systemu obrony przed atakami w sieci, przeprowadzanie własnych, regularnych kontroli ich występowania i posiadanych narzędzi zwalczania. W perspektywie długofalowej raport zaleca stopniowe osiągnięcie takiego systemu obrony, który kompleksowo i systematycznie będzie zapobiegał oraz odpierał nawet najbardziej zaawansowane cyberataki na sieć internetu.

Można się zgadzać lub nie z jego tezami, ale nie można nie zauważać tego co się dzieje w cyberprzestrzeni.

梁安基Andrzej Zawadzki-Liang

上海ShangHai, 中国China