15.06.2023 中国 Chiny. 梁的三分钱 Lianga trzy feny. Malo kto o tym wie. Więcej i wyżej

Budowa i posiadanie drapacza chmur stało się jednym z najważniejszych symboli świadczących o prestiżu danego miast. Mają one reprezentować osiągnięcia nowoczesnego rozwoju gospodarczego, ludzkiej pomysłowości, architektonicznej inwencji, stając się symbolami bogactwa oraz sztuki budowlanej. Od ponad wieku w największych miastach świata rośnie ich liczba i wysokość.

W ciągu ostatnich dwóch dekadach szczególnie dało się to tutaj zauważyć i wraz z szybkością rozwoju kraju. Według najnowszych danych World Tall Building and Urban Habitat Society (CTBUH), Chiny mają największą na świecie ilość drapaczy chmur – 3 088. Na globalnie 25 miast z ich największą liczbą, 12 to miast to właśnie w Chinach. Pierwsze miejsce wśród nich na świecie zajmuje XiangGang/HongKong (香港) – Specjalny Region Administracyjny, na południu, sąsiaduje z prowincją GuangDong (广东) – z 657 budynkami o wysokości do 150 metrów i 6 powyżej 300 metrami – razem: 663 wieżowce. Na drugim miejscu jest ShenZhen (深圳) – specjalna strefa ekonomiczna na południu, w prowincji GuangDong (广东) i sąsiadująca z XiangGang/HongKong (香港) – 513 do 150 m i 16 powyżej 300 m, co daje razem 529. Dopiero na trzecim miejscu zaskakujaco jest Nowy Jork łącznie z 437 drapaczami chmur. W pierwszej dziesiątce są jeszcze kolejne miasta chińskie: na 5. GuangZhou (广州) 265 (na południu, u ujścia rzeki ZhuJiang/珠江Perłowej, stolica prowincji GuangDong), 6. ShangHai (上海) – na wschodzie, u ujścia do morza rzeki 长江ChangJiang/Jangcy, centrum biznesu i finansów kraju – 255, 8. ChongQing (重庆) – miasto wydzielone w południowo -zachodniej prowincji SiChuan (四川)- 210 i na 10. WuHan (武汉) – stolica środkowej prowincji HuBei (湖北)- 188.

Generalnie po 2015 Azja wyprzedziła Stany Zjednoczone jako miejsce globalnego największego skupiska drapaczy chmur. Burj Khalifa w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) jest najwyższym budynkiem na świecie (828 m i 163 piętra). Ale zaraz na drugim miejscu jest ShangHai Tower (上海中心) – 632 m wysokości z 128 piętrami. Ten boom na wieżowce doprowadził tutaj do swoistego „wyścigu” miast, które z nich będzie miało ich więcej i większej wysokości. Stad z uwagi na względy bezpieczeństwa, środowiska i założenia ekonomiczne (efektywność i opłacalność takich inwestycji) w 2022 włączyła się Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会). Wydała ona przepisy ograniczające i regulujące budowę wieżowców. Ściśle określono w nich wymagania dla nowych budynków powyżej 250 metrów oraz zakazała konstrukcji nowych drapaczy chmur powyżej 500 metrów. Eksperci z branży twierdzą, że ta zmiana najprawdopodobniej położy kres erze coraz to nowych i wyższych drapaczy chmur w Chinach. No i spowolnienie gospodarcze z pewnością także będzie miało w tym udział. A może po prostu ich już wystarczy?

梁安基Andrzej Zawadzki-Liang

上海ShangHai, 中国Chiny