29.06.2023 中国 Chiny. 梁的三分钱 Lianga trzy feny. Letnie Davos – Współpraca zamiast konfrontacji. Otwartość zamiast izolacji. Pokój zamiast konfliktów.

 

W tym tygodniu warto jeszcze zwrócić uwagę na przemówienie programowe Premiera 李强Li Qiang otwierające 14. doroczne Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) w 天津TianJin. Znane jest również jako Letnie Forum Davos w odróżnieniu od tego zimowego organizowanego przez tą samą instytucje co właśnie w Davos w Szwajcarii. Hasłem tegorocznego było „Przedsiębiorczość: siła napędowa światowej gospodarki”. Najważniejsze tezy wystąpienia Premiera Li to:

– Po przejściu przez COVID-19 ludzie powinni jeszcze bardziej cenić komunikację i wymianę, ponieważ pandemia utrudniła spotkania twarzą w twarz. Chociaż ona minęła, nadal istnieją sztuczne bariery komunikacyjne, które popychają świat w kierunku podziałów i konfrontacji. Różnorodność i różnice między cywilizacjami istnieją, ale zamiast stać się powodem wyobcowania, różnice te powinny stać się siłą napędową komunikacji i porozumienia. Premier Li wezwał wszystkie kraje do wzmocnienia dialogu, zniwelowania różnic i zwiększenia konsensusu, aby uniknąć nieporozumień i błędnych kalkulacji.

– Podkreślił, iż pandemia pokazała ludziom, że w obliczu globalnego kryzysu w połączonym świecie żaden kraj nie może zostać oszczędzony ani rozwiązać wszystkich problemów w pojedynkę. “Jedność jest jedyną drogą”. Pandemia zaś jaka miała miejsce nie będzie ostatnim globalnym kryzysem, ponieważ świat nadal stoi w obliczu zmian klimatycznych, ryzyka zadłużenia, spowolnienia wzrostu gospodarczego i rosnącej przepaści majątkowej. Stad zacieśniana powinna być solidarność i współpraca między krajami w celu rozwiązania problemów i sprostania globalnym wyzwaniom. Nie ma innego wyjścia.

– Po doświadczeniu różnych zwrotów w globalnej gospodarce, należy pielęgnować otwartość i współpracę. Według Li Qiang globalizacja gospodarcza jest trendem historycznym, a przyspieszony rozwój technologii cyfrowej, sztucznej inteligencji i innych nowych technologii stworzył korzystniejsze warunki dla niej. “Świat nie powinien i nie może cofną

się w izolację i odosobnienie”.

Jednoznacznie przeciwstawił się strategii “zmniejszania zależności czy odłączania i usuwania ryzyka”. Określona została jako fałszywa pseudo-propozycja, ponieważ globalizacja uczyniła kraje współzależnymi i przyniosła korzyści wszystkim. Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się upolitycznianiu kwestii gospodarczych i handlowych oraz wzywają świat do współpracy w celu zapewnienia bardziej płynnych globalnych łańcuchów dostaw czy przemysłowych. Należy porzucić mentalności gry o sumie zerowej oraz powrócić na właściwą ścieżkę kooperacji. Globalizacja sprawiła, że światowa gospodarka stała się wspólnotą “ty we mnie” i “ja w tobie”, a i te krajowe są ze sobą powiązane, współzależne, wzajemnie się spełniają i wspólnie rozwijają, “co powinno być dobrą rzeczą, a nie złą”- jak podkreślał premier. “Razem możemy umożliwić sobie wzajemny sukces”.

– Jeśli ewentualnie występuje ryzyko gospodarcze czy przemysłowe, to postrzeganie tego należy zostawić przedsiębiorstwom jako najbardziej wrażliwym w biznesie oraz mającym również w nim najwięcej do powiedzenia. Należy pozostawić biznesowi dokonanie właściwego osądu i wyboru a nie powinni o tym decydować rządy czy ich agendy, które przekraczają swoje granice i rozszerzają, upolityczniają, ideologizują temat zmniejszania ryzyka.

– Wielokrotnie w swoim wystąpieniu premier podkreślał słowo “bezpieczeństwo” jako kluczowe w kontekście potrzeby “pielęgnowania pokoju i stabilności”. W chińskim popularnym języku porównuje się bezpieczeństwo do liczby jeden, a inne rzeczy do wielu zer, które następują po niej – powiedział Li. A w amerykańskim sensie, bez cyfry jeden, wszystkie następujące po niej zera byłyby niczym. Tak więc trzeba brać pod uwagę, że dla obu państw ta kwestia jest bardzo ważna. Pokój i stabilność powinny być jeszcze bardziej cenione w obliczu niepokojów spowodowanych obecnymi konfliktami. Są one podstawowymi warunkami rozwoju i wszystkiego innego. Tymczasem niektóre kraje na przestrzeni ostatnich lat podżegają do konfrontacji ideologicznej, nienawiści i uprzedzeń, co doprowadziło tylko do powstrzymania, stłumienia rozwoju, a nawet konfliktów regionalnych. Przyniosły one ogromne straty dla miejscowej ludności i dla świata. Czego świat obecnie potrzebuje, to większej komunikacji, a nie wyobcowania, współpracy zamiast konfrontacji, otwartość zamiast izolacji i pokój, a nie konfliktów.

– Premier stwierdził na zakończenie, że jest pewien, iż kraj posiada zdolności do osiągnięcia stałego i zrównoważonego rozwoju wysokiej jakości swojej gospodarki w nadchodzącym czasie. Jego rząd jest również gotowy do niezachwianego podtrzymywania gospodarki rynkowej oraz wspierania wolnego handlu, aby kierować ekonomie w stronę bardziej integracyjną, odporną na kryzysy i zrównoważoną w rozwoju. Chiny podejmą bardziej pragmatyczne inicjatywy w celu zwiększenia potencjału popytu krajowego, aktywowania dynamiki rynku, a także napędzania tutejszej gospodarki w dłuższej perspektywie. Państwo Środka nadal będzie zapewniać silną dynamikę ożywienia gospodarczego i jego wzrostu na świecie.

– Premier Li jest przekonany, że kraj jest na dobrej drodze i osiągnie tegoroczny cel wzrostu gospodarczego na poziomie około 5%, a wzrost w drugim kwartale przekroczy ten z pierwszego, który wyniósł 4,5%. Obiecał przy tym, że z pewnością wprowadzi chińską gospodarkę na ścieżkę szybkiego rozwoju wysokiej jakości w perspektywie długoterminowej a kraj będzie jeszcze bardziej otwarty i przyciągać inwestycje zagraniczne.

Z przemówienia tego niewątpliwe wynika, że Chiny są za współpracą a nie konfrontacją, otwartością a nie izolacją, pokojem ani konfliktami. Przy tym zdecydowanie przeciwne są, tak głoszonymi ostatnio przez niektóre kraje obu strategiami: odłączenia od Chin i zmniejszenia ryzyka w relacjach z nimi.

Przyp. AZL

()1. Optymizm Premiera Li Qiang, co do tempa rozwoju Chin i wzrostu PKB w 2023 podzielają również największe amerykańskie banki oraz instytucje finansowe z Wall Street w Nowym Jorku (centrum światowych finansów). Aktualnie Goldman Sachs przewiduje zwiększenie PKB Chin o 5,4%, UBS – o 5,2%, Bank of Amercia – o 5,7%, JPMorgan – o 5,5%, Nomura – o 5,1%, Standard Chatered – o 5,4%. A Bank Światowy (World Bank) prognozuje wzrost chińskiego PKB o 5,6%. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (International Monetary Fund) – o 5,2%. Dla informacji, według agencji rankingowej Standard & Poor’s (S&P) PKB w Polsce w bieżącym roku wzrośnie do 1,1%. I gdzie Ci eksperci co wieszczą upadek i załamanie Chin.

()2. Letnie Forum Davos w TianJin odbywało się od 27 do 29 czerwca w otwartym formacie po raz pierwszy od trzech lat po epidemii Covid-19. Wzięło w nim udział ponad 1500 uczestników, liderów biznesu, korporacji międzynarodowych, światowo renomowanych naukowców, ekspertów, przedstawicieli rządów z 90 krajów. Największą delegacje przysłała Arabia Saudyjska (6 ministrów i jeden wiceminister), łącznie 24 osoby.

()3. 天津TianJin to ważny ośrodek naukowo-przemysłowy, miasto portowe, wydzielone na prawach prowincji, na północnym wschodzie, 130 km od stolicy kraju 北京BeiJing.

Autor: 梁安基Andrzej Zawadzki-Liang

上海ShangHai, 中国Chiny