04.12.2023 中国 Chiny. 梁的三分钱Lianga trzy feny. Wybrane z konferencji rzecznika (27.11.-01.12.2023) Cz.1

Wybrane z konferencji rzecznika 外交部Ministerstwa Sprawa Zagranicznych (27.11 – 01.12.2023, Cz.1) na temat:

第一(1). Wprowadzenia przez Malezję bezwizowego ruchu dla obywateli Chin. Odp. Jest to ruch w pozytywnym kierunku. Coraz więcej krajów podejmuje takie decyzje wobec obywateli Chin. W przypadku Malezji daje ona możliwość pobytu w tym kraju bez wizy na okres 30 dni. Polityka ułatwień wizowych z pewnością da nowy impuls do rozwoju obopólnie korzystnej współpracy między Chinami i Malezją.

第二(2). Oddania do użytku elektrowni słonecznej/fotowoltaicznej Aldafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wybudowana przez chińskie przedsiębiorstwa. Odp. Elektrownia Aldafra jest obecnie największą tego typu na świecie. Może dostarczać energię elektryczną dla 200 000 gospodarstw domowych. Zwiększy ona udział czystej energii w całkowitym mikście energetycznym Zjednoczonych Emiratów Arabskich do ponad 13%. Chiny nie tylko promują globalne zarządzanie klimatem, ale podejmują konkretne działania na rzecz jego ochrony. Mają największą na świecie sieć wytwarzania czystej energii, ale także robią wszystko, co jest możliwe w ich mocy, aby zapewnić wsparcie i pomoc innym krajom rozwijającym się. Chińskie przedsiębiorstwa prowadzą projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, lecz także m.in. w Pakistanie, Maroku, Katarze czy Kenii.

第三(3). Rzekomego wspierania przez Chiny rebeliantów w północnej prowincji Mjanma/Birmy. Odp. Zarzuty takie są bezpodstawne. Chiny i Birma są przyjaznymi sąsiadami. Chiny zawsze szanują suwerenność i integralność terytorialną Mjanmy. Wyrażają nadzieję, że sytuacja w Mjanmie/Birmie szybko ustabilizuje się, a kraj będzie się rozwijał. Chiny zdecydowanie popierają władze Birmy w procesie pokojowym. Wszelkie działania mające na celu sianie niezgody między Chinami a Mjanmą czy podważanie przyjaznych stosunków między oboma krajami nie znajdą posłuchu oraz nigdy się nie powiodą.

第四(4). Ostrzeżenia amerykańskich agencji wywiadowczych (w tym CIA) dla firmy technologicznej G42 z Zjednoczonych Emiratów Arabskich przed współpracą z chińskimi firmami, w tym z 华为 HuaWei bo stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Odp. Należy podkreślić, że Stany Zjednoczone wielokrotnie sabotowały współpracę między chińskimi firmami a innymi krajami używając sfabrykowanych argumentów o bezpieczeństwie. Kiedy jakieś zainteresowane kraje zwróciły się do strony amerykańskiej o dostarczenie wiarygodnych dowodów na tak zwane „zagrożenie bezpieczeństwa”, to strona amerykańska nie potrafiła ich przedstawić w jasny sposób. Chiny zawsze sprzeciwiały się uogólnianiu przez USA zasad bezpieczeństwa narodowego, upolitycznieniu kwestii gospodarczych i handlowych oraz utrudnianiu normalnej działalności biznesowej i inwestycji między przedsiębiorstwami. Działania USA tylko poważnie podważają międzynarodowy porządek gospodarczy czy handlowy oraz stabilność globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw.

第五(5). Zbliżającego się szczytu UE-Chiny, przy czym strona unijna wyraża zaniepokojenie tzw. spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Chinach, złym otoczeniem biznesowym, nadwyżką mocy produkcyjnych, nierównowagą gospodarczą i handlową między UE a Chinami oraz przypuszczalnym dążeniem Chin do egocentrycznego porządku międzynarodowego Odp. Te tak zwane obawy zgłaszane przez UE nie są zgodne z faktami. Mimo globalnych problemów z ożywieniem gospodarczym rozwój ekonomiczny Chin utrzymał stabilną i pozytywną dynamikę. W pierwszych trzech kwartałach tego roku PKB kraju wzrósł o 5,2% rok do roku, co plasuje ją wśród największych i najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Wiele instytucji międzynarodowych w ostatnim czasie podniosło swoje prognozy gospodarcze dla Chin. Według raportu opublikowanego przez Chińską Radę Promocji Handlu Międzynarodowego w trzecim kwartale tego roku ponad osiemdziesiąt procent ankietowanych przedsiębiorstw finansowanych z zagranicy oceniło chińskie środowisko biznesowe jako zadowalające lub więcej, a prawie dziewięćdziesiąt procent spodziewa się, że zyski pozostaną na tym samym poziomie lub poprawią się w ciągu najbliższych pięciu lat. Chiny nigdy nie dążyły do osiągnięcia przewagi handlowej. Zobowiązały się do dalszego promowania otwierania „większych możliwości rynkowych” oraz konsolidacji i wzmacniania globalnej współpracy przemysłowej oraz łańcucha dostaw. Rozwój Chin zapewni nowe możliwości dla Europy i świata. Takie, choćby jak szybki rozwój chińskiego zielonego przemysłu i czystych technologii, nieustannych innowacji naukowych i technologicznych oraz budowy kompletnego łańcucha przemysłowego i dostaw. W tym roku przypada 20. rocznica ustanowienia kompleksowego, strategicznego partnerstwa Chiny–UE. Doświadczenia tych lat pokazały, że dzięki przestrzeganiu zasady wszechstronnego partnerstwa stosunki między Chinami a UE mogą posuwać się naprzód. Chiny są wiarygodnym i rzetelnym partnerem UE. „Zmniejszanie ryzyka” i „zależności” nie powinny być przekształcane w zmniejszanie kontaktów czy zerwanie współpracy. Państwo Środka oczekuje, że UE przyjmie kompleksowe i obiektywne spojrzenie na rozwój Chin, ich politykę wewnętrzną i zagraniczną. Będzie prowadzić racjonalną oraz pragmatyczną politykę wobec Chin, promować wzajemnie korzystną dla wszystkich współpracę.

Wybrał i przygotował: 梁安基Andrzej Zawadzki-Liang

Na podstawie/źródło: fmprc.gov.cn

上海ShangHai, 中国Chiny